HAKKIMIZDA


Fotokopi makinanızın açık olup olmadığını kontrol ediniz.

Fotokopi makinanızın ekranında Ready to Copy (Fotokopi Çekimine Hazır) olup olmadığından emin olunuz.

Fotokopi makinanızın kasetlerinde kağıt olup olmadığını kontrol ediniz.

Fotokopi makinanızın kablolarının takılı olup olmadığını kontrol ediniz.

Fotokopi makinanıza giden LPT1, USB veya Network kablosunun yerine düzgün olarak takılı olduğuna emin olunuz.

Bilgisayarınızdan fotokopi makinanıza yazı gönderdiniz. Fotokopi makinasının ekranında (Örnek: AddPaper in theDrawer11x8/2 ) yazıyorsa, makinanızda 11x8/2 (Letter) bu kağıt olmadığından dolayı hata veriyordur, bu hatayı gidermek için fotokopi makinasının kasetine 11x8/2 (Letter) kağıt koyunuz. Fotokopi makinasının üzerindeki Printer Online tuşuna basıldığında karşınıza Continue (Devam Et) veya Cancel Print (İptal Et) gelecektir. Eğer Continue (Devam Et) etmeyi seçerseniz fotokopi makinasının kasetlerinde olan kağıtlara basar veya Cancel Print (İptal Et) seçerseniz gönderdiğiniz çıktıyı iptal eder.

Bu hatayı bir daha yaşamamak için;

Bilgisayarınızda Başlat-Ayarlar-Yazıcılar kısmına mevcut yazıcı cihazını temsil eden simgeye sağ tuşla tıklayıp, Özelliklerden kağıt boyutlarını ayarlayınız.

Fotokopi makinanızın yeterli belleği var mı? Sorunun fotokopi makinası belleğinden olup olmadığını belirlemek için yazdırmayı denediğiniz programdan çok küçük bir belge yazdırmayı deneyiniz. Bir grafik programından yazdırmayı denemiyorsanız, yalnızca metin içeren bir belge yazdırmayı deneyiniz. Küçük belgeyi doğru yazdırıyorsa, yazdırmayı denediğiniz program yazıcı cihazının belleği için çok büyük olabilir. Fotokopi makinanızda bulunan bellek miktarı veya ek bellek ekleme hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir Sentez Ofis Sistemleri Yetkili Satış ve Servis noktası ile iletişime geçiniz.

Yazı tipleri eksik veya ekranda göründükleri gibi görünmüyor, çıktı bozuk ise;

İlk olarak bilgisayarı ve fotokopi makinanızı kapatıp açın, sorun devam ederse çalışan tüm uygulamalardan (programlar) çıkıp bilgisayarınızda sadece ilgili programı çalıştırıp yazdırmayı deneyiiz. Tüm bunlara rağmen sonuç alamadıysanız driver (sürücülerini) kaldırıp tekrar yüklemeyi deneyin. Sorun devam ediyorsa bir Sentez Ofis Sistemleri Yetkili Servis noktası ile iletişime geçiniz.

Fotokopi makinanız ağ bağlantılı ise ağda sorun olabilir. Fotokopi makinasını başka bir kullanıcı kullanıyor olabilir.

Bilgisayarınızda çalışan tüm uygulamalardan (programlar) çıkın. Bilgisayarınızda sadece ilgili programı çalıştırıp yazdırmayı deneyiniz.

Lütfen arıza tespit tablomuzu (fotokopi) inceleyiniz.

Fotokopi makinanızın taşınması gerektiğinde gerekli önlemlerin alınması için bir Sentez Ofis Sistemleri Yetkili Servis noktasını arayınız.

Periyodik bakımlar; garanti süresince ve sonrasında bakım anlaşması yaptığınız takdirde Sentez Ofis Sistemleri tarafından otomatik olarak yapılmaktadır. Sentez Ofis Sistemleri dışında bakım için hiç bir yetkili servis yoktur.

Koliden çıkarıldıktan sonra fotokopi makinanızın çalışması için birtakım montaj işlemleri gerekmektedir. Montaj ancak Sentez Ofis Sistemleri Yetkili Servis teknisyenleri tarafından yapılabilir.

Kyocera marka fotokopi makinası ve yazıcı yedek parça ve sarf malzemelerinin ithalatı sadece Sentez Ofis Sistemleri tarafından yapılmaktadır. Satış sonrası teknik servis hizmetleri de Sentez Ofis Sistemleri eğitimli, tecrübeli teknisyenleri tarafından verilmektedir.

Fotokopi makinası, yazıcı ekipmanına Sentez Ofis Sistemleri dışındaki kişilerin müdahalesine izin vermeyiniz. Kyocera fotokopi, yazıcı ürünleri büyük bir yatırımdır. Ehil olmayan kişilerin kurcalaması cihaza büyük zarar verebilir.

Fotokopi makinası ve yazıcılarda orijinal ve Sentez Ofis Sistemleri Yetkili Satış ve Servis noktalarından satın aldığınız sarf malzeme ve yedek parçayı kullanınız. Fotokopi makinanızı kullandığınız sürece gereksinim duyacağınız kağıt gibi malzemeler için de Sentez Ofis Sistemleri Yetkili Satış ve Servis noktalarından alınmış olanları tercih ediniz. Piyasada daha ucuz fiyatlarla bulunabilen malzemeler belki ilk anda size faydalı ve ekonomik görülebilir. Bu gibi malzemeler size orijinal olarak sunulsa da gerçekte yurt dışında, uzun süre stoklarda veya başka bir ülke gümrüklerinde beklemiş, evsafını kaybetmiş veya eksik gramajlı malzemeler olabilir. Bu malzemelerin kullanılması çok kısa bir süre sonra fotokopi makinanızda büyük zaman ve para kaybına neden olacaktır. Sentez Ofis Sistemleri Yetkili Satış ve Servis noktaları dışındaki firmalardan temin edilen fason malzemenin fotokopi makinanızın çok önemli hayati parçalarında yapabileceği zarar ve aşındırmalar zamanla fotokopi makinanızın değişmesine kadar gidebilir. Ayrıca teknik servis ihtiyacını arttıracağından garantinizin veya bakım sözleşmenizin sona ermesine sebep olabilir. Fotokopi makinanızdan uzun seneler sorunsuz sonuç alabilmeniz için Sentez Ofis Sistemlerinin önerdiği orijinal malzeme dışında malzeme kullanmayınız.

Fotokopi makinasını terazide olmayan ve dayanıksız yerlere kurmaktan kaçınınız. Böyle yerler fotokopi makinasının düşmesine veya devrilmesine neden olabilir. Böyle bir durum kişisel sakatlanmalara sebep olabilir veya fotokopi makinasına hasar verebilir.

Toz, kir ve nemli yerlere kurmayınız. Toz ve kir bakım kablosu üzerine yoğunlaşırsa elektrik şoku veya yangın tehlikesine karşı fişi temizleyin.

Radyatör, ısıtıcı veya diğer ısı kaynakları yanındaki yerlerden veya yangın tehlikesini önlemek için tutuşabilir maddelerden uzak tutunuz.

Fotokopi makinasını serin tutmak, bakım ve parça değişimine kolaylık sağlamak için erişim boşluklarını bırakınız.

Olumsuz çevresel koşullar fotokopi makinasının verimliliğini ve güvenli kullanımını etkileyebilir. Klima bulunan bir odaya yerleştiriniz.(Önerilen oda ısısı :Yaklaşık 20C, nemlilik : %65 RH) ve bulunacağı yeri kararlaştırırken aşağıda belirtilen hususların olmamasına dikkat ediniz.

 • Pencere yakınına veya doğrudan güneş ışığının düştüğü,
 • Titreşim olan,
 • Ciddi ısı değişikliği olan,
 • Doğrudan sıcak veya soğuk hava akımına maruz kalacağı
 • Yetersiz havalandırılan yerlerden kaçınınız.
 • Belirtilen voltajdan başka gerilim kullanmayınız. Aynı prize başka bağlantı yapmayınız. Bu tür durumlar yangın veya elektrik şoku tehlikesi nedenidir.

  Akım kablosunu prize güvenli bir biçimde yerleştiriniz. Metal nesneler fişteki uçlarla temas etmesi halinde yangın veya elektrik şoku tehlikesi yaratabilir.

  Kısa devre olması halinde yangın veya elektrik şoku tehlikesini önlemek için toprak bağlantısı olan prizle irtibatlandırınız. Topraklama olanağı yoksa servisinize başvurunuz.

  Fotokopi makinası ile ilgili olarak plastik torbaları çocuklardan uzak tutunuz. Plastik malzeme çocukların ağız veya burunlarını tıkayarak boğulmalarına neden olabilir.

  Fotokopi makinasının üzerine veya yakınına vazo, saksı gibi içinde su bulunduran kaplar veya metalik nesneleri bulundurmayınız. Böyle durumlar yangın veya elektrik şoku tehlikesi yaratırlar.

  Fotokopi makinasının içindeki parçalarda yüksek voltaj olması ve elektrik şoku tehlikesi yaratabileceğinden herhangi bir kapağını çıkarmayınız.

  Akım kablosuna herhangi bir hasar vermeyiniz, onarmaya çalışmayınız. Kablo üzerine ağır nesneler koymayınız, çekmeyiniz, gereksiz yere kıvırmayınız veya zarar verebilecek uygulamalardan kaçınınız. Bu tür durumlar yangın veya elektrik şoku tehlikesi yaratır.

  Yangın veya elektrik şoku tehlikesi nedeniyle fotokopi makinasını veya onun parçalarını sökmeye onarmaya girişmeyiniz.

  Fotokopi makinası aşırı ısınır, duman çıkarır, kötü koku verir veya herhangi bir anormal durum meydana gelirse yangın veya elektrik şoku tehlikesi vardır. Açma kapama anahtarını hemen kapatınız OFF(0)fişi prizden çekiniz ve servisinize başvurunuz.

  Zararlı olabilecek herhangi bir şey (ateş, su, diğer akışkanlar) fotokopi makinası içine düşerse açma - kapama anahtarını hemen kapatınız OFF (0). Elektrik şoku yada yangın tehlikesini önlemek için fişi prizden çekiniz. Sentez Ofis Sistemlerine başvurunuz.

  Elektrik şoku tehlikesi nedeniyle ıslak el ile fişi prize takmayınız veya çekmeyiniz.

  Ana ve transfer koronasını temizlerken açma-kapama anahtarını kapatınız. OFF(0)

  Dahili parçaların onarımı veya bakımı için daima Sentez Ofis Sistemleri Servis noktasına başvurunuz.

  Fişi prizden çıkarırken kablosundan çekmeyiniz. Eğer kablosundan çekilirse, teller kopabilir ve yangın veya elektrik şoku tehlikesi olur.(Akım kablosunu prizden çekerken daima fişini tutarak çekiniz.)

  Fotokopi makinasını kımıldatırken daima akım kablosunu prizden çekiniz. Kabloya zarar gelirse yangın veya elektrik şoku tehlikesi vardır.

  Fotokopi makinası kısa bir süre kullanılmayacaksa (bir gece) açma-kapama anahtarını kapatınız OFF (0).

  Fotokopi makinasının kullanılmadığı uzun süre için ise (seyahat süresince) güvenlik amacıyla fişini prizden çekiniz.

  Fotokopi makinasının üzerine ağır nesneler koymayınız veya hasar vermeyiniz.

  Kopyalama sırasında ön kapağı açmayınız, açma kapama anahtarını kapatmayınız veya fişini prizden çekmeyiniz.

  Kopyalama sırasında bir miktar ozon açığı çıkacaktır, fakat bu miktar insan sağlığına her hangi bir olumsuz etki yaratmayacaktır. Ne varki, yetersiz havalandırmanın olduğu ortamlarda çok miktarda yapılan uzun süreli kopyalama sırasında oluşan koku rahatsız edebilir. Kopyalarken uygun ortamın sağlanması için yeterli havalandırmanın olması önerilir.

  Fotokopi makinasını kaldırırken veya yerini değiştirirken Sentez Ofis Sistemleri Yetkili Servis noktası başvurunuz. Bağlantılar gibi elektrikli parçalara veya baskılı devrelere dokunmayınız. Statik elektrik nedeniyle bozulabilirler.

  Sarf malzemelerini çocuklardan ve bebeklerden uzak tutunuz.

  Eğer toner elinize bulaşırsa sabun ve su ile yıkayınız. Toner gözünüze kaçarsa hemen su ile yıkayıp bir doktora başvurunuz. Çocuklar toneri yutarsa midelerindeki toner miktarını sulandırmak için bir kaç bardak su içiriniz ve en kısa zamanda doktora başvurunuz.

  Tehlikeli kıvılcımlara neden olabileceğinden toneri çöp fırınında veya benzeri bir ateşte yakmaya kalkışmayınız.

  Sarf malzemesini kullanırken kutusu veya kabının üzerinde yazılı güvenlik talimatlarını okuyunuz.

  Sarf malzemeleri karanlık ve serin bir ortamda saklayınız.

  Fotokopi makinası uzun bir süre kullanılmayacaksa kağıdı kasetten alıp orijinal ambalajı içinekoyunuz ve ambalajını kapatınız.

  Lütfen arıza tespit tablomuzu (fotokopi) inceleyiniz.

  Fiş prize takılı mı? Fişi prize takınız.

  Kullanma panelinde göstergeler yanık durumda veya yanıp sönüyor mu? Göstergelerini izleyiniz ve ona göre işlemleri yürütünüz.

  Orijinaller doğru yerleştirilmiş mi? Orijinalleri yüzü alta gelecek şekilde yerleştiriniz.

  Fotokopi makinası otomatik ışık ayarı konumunda mı? Otomatik ışık ayarı konumuna göre ışık ayarı yapınız.

  Fotokopi makinası manual ışık ayarı konumunda mı? Işık ayarını manual ışık ayarı tuşları ile yapınız.Tüm ışık ayarını yapmak için manual ışık ayarı düzeyini ayarlayınız.

  Toner ilave et göstergesi yanıp sönüyor mu? Toner ilave ediniz.

  Kopya tablası veya üst kapak kirli mi?Kopya tablasını ve/veya üst kapağı temizleyiniz.

  Orijinaller doğru yerleştirilmiş mi? Orijinalin kenarlarını, kopya tablası üzerinde bulunan orijinal boyut çizgileri ile çakıştırarak yerleştiriniz.

  Kağıtlar kasete doğru olarak konmuş mu? Kağıtları düzgün yerleştiriniz.

  Kağıt kıvrık, katlanmış veya buruşuk mu? Kağıtları yeni kağıt ile değiştiriniz.

  Kağıt ıslak veya nemli mi? Kağıdı yeni kağıtla değiştiriniz.

  Fotokopi makinası içinde sıkışık kağıt veya kağıt parçası kalmış mı?Kağıdı almak için gereken işlemleri yerine getiriniz.

  Aynı anda bir taneden çok kaset açık mı?Kapalı olan kaseti çekip açınız ve kapatılamayan kaset ile birlikte kapatınız.

  On Line göstergesini kontrol ediniz. Kapalı ise; On Line Tuşuna basınız. Buna rağmen baskı alamıyorsanız bilgisayar ile yazıcı arasındaki kablo bağlantısını kontrol ediniz.

  Güç kablosunun yerine düzgün bir şekilde takılıp takılmadığını kontrol ediniz. Açma Kapama anahtarının gerçekten açık konumda olduğuna emin olunuz.

  Bilgisayar ile yazıcı arasındaki bağlantı kablosunu kontrol ediniz. Başka bir uygulamadan farklı bir dosya yazdırmayı deneyiniz. Sorun ortadan kalkıyorsa sorun çıkaran uygulama ile ilgili yazıcı ayarlarını kontrol ediniz.

  Lütfen Sentez Ofis Sistemleri Yetkili Servis noktasına başvurunuz.

  Yazıcının ECO Baskı modunda olup olmadığını kontrol ediniz. Toner seviyesi düşük yoğunluğa ayarlı olabilir düzeltiniz.

  Kullandığınız dosya veya programı kontrol ediniz.

  Yazıcı toneri bitmiştir. Lütfen Sentez Ofis Sistemleri Yetkili Satış ve Servis noktalarından temin edeceğiniz yeni bir orijinal toner takınız.

  Yazıcı bakım setinin yenilenmesi gerekmektedir. Lütfen Sentez Ofis SistemleriYetkili Servis noktasına başvurunuz. Bakım seti içerisinde; Drum, Developer v.b. parçalar bulunmaktadır.